قرص لاموتریژین Lamotrigine

تست رایگان دوقطبی-بایپولار

تست رایگان افسردگی

تست رایگان دوقطبی-بایپولار آنلاین
تست رایگان دوقطبی-بایپولار آنلاین
سپتامبر 3, 2018
قدرت گرفتن از سرگذشتم با اختلال دوقطبی
قدرت گرفتن از سرگذشتم با اختلال دوقطبی
سپتامبر 15, 2018

تلگرام مجله آنلاین بلوبری، دوست روان منکانال تلگرام دوقطبی، بایپولاربنفش بری،کانال تلگرام افسردگی

موارد مصرف لاموتریژین

لاموتریژین(Lamotrigine) به تنهایی و یا به همراه دیگر داروها برای پیشگیری و کنترل تشنج استفاده می شود. همچنین لاموتریژین می‌تواند در پیشگیری از نوسانات خلقی در بیماران دارای اختلال دوقطبی (بایپولار) کمک کند.

لاموتریژین به عنوان یک داروی ضد انعقاد، ضد تشنج یا ضد صرع شناخته شده است. به نظر لاموتریژین با بازگردانی توازن مقدار طبیعی مواد داخل مغزکار می کند.

این دارو برای کودکان زیر دو سال تایید نشده است؛ به سبب افزایش خطر عوارض جانبی (همچون عفونت).

چگونه قرص لاموتریژین را مصرف کنیم؟

پس از هربار تجویز، برگه راهنمای دارو همچنین دستور پزشک را بخوانید. و در صورتی که سوالی برای شما وجود دارد آنرا از پزشک و یا داروساز خود بپرسید.

لاموتریژین را از طریق دهان با غذا یا بدون غذا بر اساس سفارش پزشک مصرف کنید. قرص لاموتریژین را ببلعید زیرا جویدن آن طعم تلخی دارد.

میزان دوز مصرفی لاموتریژین بر اساس وضعیت پزشکی شما، واکنش شما به درمان و داروهای دیگری که مصرف می‌کنید بستگی دارد. برای کودکان دوز دارو به وزن کودک نیزبستگی دارد.

بسیار مهم است که از دستورات پزشک پیروی کنید و دوز دارو باید به آرامی افزایش پیدا کند. شاید هفته ها یا ماه ها به طول می انجامد تا به بهترین دوز برای حداکثرتاثیر دارو دست یابید. دارو لاموتریژین را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین تاثیرات آن را دریافت کنید. به منظوربه یاد داشتن، لاموتریژین را هر روز در زمان (زمان های) مشخص مصرف کنید.

بدون مشورت با پزشک خود از قطع کردن مصرف لاموتریژین خودداری نمایید. زیرا برخی از علائم با قطع ناگهانی دارو بدتر می شود.دوز مصرفی از لاموتریژین باید به مرور زمان و کم کم کاسته شود. همچنین اگر مصرف این دارو را قطع کرده اید بدون مشورت پزشک خود از مصرف دوباره آن پرهیز نمایید.

عوارض جانبی لاموتریژین:

ممکن است باعث ایجاد سرگیجه، خواب آلودگی، سردرد، و ناراحتی معده شود.اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت و یا بدتر شد حتما آن را به پزشک و یا داروساز خود بگویید.

بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی را تجربه نمی‌کنند.

شمار اندکی از کسانی که داروهای ضد انعقاد anticonvulsants که لاموتریژین هم یکی از آنهاست را مصرف میکنند، ممکن است افسردگی، افکار خودکشی و یا دیگر مشکلات ذهنی و خلقی را تجربه کنند. در صورتی که خانواده یا پرستار شما متوجه تغییرات ناگهانی و غیر معمول در خلق، افکار و رفتار شما شامل علائم افسردگی افکار خودکشی ومیل آسیب به خود در شما شد، فورا پزشکی خود را مطلع سازید.

به محض مشاهده عوارض نادر ولی جدی همچون، کبودی و خونریزی غیر معمول، گرفتگی گردن، مشکل دید، از دست دادن هماهنگی اعضای بدن، درد و ضعف عضله و همچنین نشانه های مشکلات کلیه (همچون تغییر مقدار ادرار) به پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست اگر عوارض دیگری که در اینجا از آن یاد نشده است را داشتید با پزشک و یا داروساز خود در تماس باشید.

احتمالاً در آینده مطلبی مختص عوارض جانبی داروی لاموتریژین تهیه شود.

هشدار

اگر به داروی لاموتریژین و یا داروی دیگری حساسیت (آلرژی) دارید پیش از آغاز مصرف به پزشک و یا داروساز خود بگویید. لاموتریژین دارای عناصری است که می تواند موجب حساسیت شود. در این باره با داروساز خود صحبت کنید.

پیش از شروع آغاز مصرف این دارو به پزشک خود تاریخچه پزشکی خود را بگویید به ویژه بیماری کلیوی و کبدی

لاموتریژین می تواند شما را گیج و یا خوابالود کند و یا موجب تاری دید شما شود. الکل و یا ماری جوانا می تواند شما را پیشتر و خواب آلوده تر کند.تا زمانی که از ایمنی خود مطمئن نیستید از رانندگی کار با دستگاه ها و یا هر کاری که نیازمند هوشیاری و یا دید واضح است خودداری کنید. نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. در صورتی که ماری جوانا مصرف میکنید به پزشک خود بگویید.

پیش از انجام عمل جراحی تمام داروهایی که مصرف می‌کنید را به پزشک خود بگویید.

هنگام مصرف این دارو کودکان بیشتر در معرض خطر حساسیت پوستی قرار دارند.

افراد سالمندممکن است نسبت به عوارض جانبی حساس تر باشند به ویژه سرگیجه نداشتن تعادل و یا غش کردن. این عوارض جانبی می تواند موجب افتادن آنها شود.

لاموتریژین در دوران بارداری:

در دوران بارداری فقط در زمانی که به طور آشکار به آن نیاز مند هستید استفاده شود. ممکن است که به جنین آسیب برسد. هرچند عدم درمان تشنج و یا مشکلات خلقی ذهنی همچون اختلال دوقطبی وضعیت هایی که می‌تواند هم به فرد باردار و هم جنین آسیب برسان. پس، داروی خود را قطع نکنید مگر اینکه پزشک از شما بخواهد که داروی خود را قطع کنید. اگر شما برنامه‌ای برای باردار شدن دارید و یا اینکه فکر میکنید باردار هستید در این باره با پزشک خود صحبت کنید و از سود و زیان داروهایی که مصرف می کنید در طول بارداری با خبر شوید. از آن جایی که برخی از روش های کنترل بارداری همچون قرص های بارداری ممکن است با وجود مصرف لاموتریژین اثر نکند درباره دیگر روش های مورد اعتماد پیشگیری از بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد لاموتریژین (اوردوز)

اگر فردی مقدار زیادی از این دارو را مصرف کرد و علائم جدی همچون بیهوشی و یا مشکل تنفسی داشت با اورژانس تماس بگیرید. و در غیر این صورت او را به اورژانس برسانید. علائم مصرف بیش از حد می‌تواند شامل: خواب آلودگی شدید حرکات غیر عادی چشم و کاهش هوشیاری باشد.

نکات:

مصرف این دارو را به دیگران پیشنهاد ندهید.

آزمایش های پزشکی همچون آزمایش کبد و کلیه و خون ممکن است هر از چند گاهی برای نظارت بر پیشرفت و همچنین بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز های فراموش شده:

مهم است که لاموتریژین را طبق زمان مشخص بخورید. اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر که نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی است از مصرف دوز فراموش شده خودداری کنید و دوز بعدی خود را طبق معمول مصرف کنید. به هیچ وجه دوز بعدی خود را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری آن در حمام و دستشویی خودداری کنید داروها را به کل از دسترس کودکان و حیوانات دور نگاه دارید.

آیا تجربه ی مصرف قرص لاموتریژین را داشته اید؟ آیا تاثیر آن رضایت بخش بود؟

لطفا تجربه و تاثیر این دارو را بر روی خود در بخش نظرات بنویسید.

Source: webmd.com : Lamotrigine Tablet

اینستاگرام مجله آنلاین بلوبری، دوست روان مناینستاگرام دوقطبی، بایپولاربنفش بری،اینستاگرام افسردگی

5 دیدگاه ها

 1. الهه ق گفت:

  سلام، من سالهاست که از افسردگی شدید و اختلال دو قطبی رنج میبرم، و میشه گفت تمام داروهای مربوطه رو در طول دوره های مختلف درمان استفاده کردم، و خب در حال حاضر هم لاموتریژین یکی از داروهای مصرفی من در این دوره از درمان ست، خب بطور کلی باید بگم تاثیر به سزایی در کنترل و تعادل نسبی جسمی و روحی داره، اما خب نه تنها لاموتریژین بلکه هیچکدام از داروهای ضدافسردگی یا دوقطبی درمان قطعی به دنبال ندارن و همونطور ک گفتم فقط میتونن این احوال رو اون هم تا حدی کنترل کنند، من با وجود اینکه مدت طولانی این دارو رو مصرف کردم چنان تغییر و تحولی ک مطلوبم باشه در روند بهبود نداشتم، و همچنین اخیرا با ریزش و نازک و کم پشت شدن موها مواجه شدم ک خب این موضوع تشویش و افسردگی من رو تشدید کرده و همینطور مدتهاست ک دچار آلرژی پوستی شدم ، کاش داروی جاگزین مناسبی پیدا کنم

  • Bipoyar گفت:

   درود، با سپاس فراوان به خاطر به اشتراک گذاشتن تجربتون
   با توجه به این که فرمودید چند وقتی است که آلرژی پیدا کرده اید این مورد را “حتما” با پزشک خود مطرح کنید
   پزشک با توجه به عوارض احتمالا یا دارو ی جایگزینی تجویز خواهند کرد یا در صورت صلاحدید برای کاهش عوارض دوز مصرفی را کاهش میدهند
   به هر حال از هر گونه تغییر دوز یا قطع مصرف خودسرانه پرهیز کنید و حتما با پزشکتان مشورت کنید
   با سپاس از گذاشتن دیدگاه، موفق باشید

 2. f.shahedi گفت:

  سلام… من بیشتر از دو ساله که متوجه شدم اختلال دوقطبی دارم… اولش خ شوکه بودم و باورم نمیشد… ولی الان تا حدود ییا این قضیه کنار اومدم اما خ سخته… در حال حاضر داروی اصلی من دپاکین 500 و سیتالوپرام هست… و الان حالم خوبه …

 3. مسعود گفت:

  با سلام و خسته نباشید من مدتی این دارو رو مصرف کردم دچار واکنش پوستی شدم رو دستم کهیر زد با دکترم مشورت کردم داروی والپروات سدیم جایگزینش کرد به نظر من این دارو به خاطر عوارض شدید پوستی که به وجود میاره مصرفش با خطر همراهه از داروهای دیگه استفاده بشه مثل والپروات خیلی مناسب تره.

 4. زهره گفت:

  سلام
  من سه ساله که این بیمار در من تشخیص داده شده. داروهای زیادی مصرف کر م که در ابن مدت لاموتریژین پای ثابت قرصهام بوده. رو به بهبود مشهودی بودم و از بین اون همه قرص فقط لاموتریژین مصرف میکردم و دیگه چیزی نمونده بود که قرصمهام قطع بشن اما من رفتم سفر و اونجا به مدت ۱۰ روز فراموش کردم قرص بخورم وقتی برگشتم شیدایی من برگشت تا جاییکه بستری شدم و ۶ بار شوک گرفتم. خیلی مواظب مصرف قرصهاتون باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *