6 نکته برای زندگی با اختلال دوقطبی/بایپولار

تست رایگان دوقطبی-بایپولار

تست رایگان افسردگی

تقویت ذهن و حافظه
راه های تقویت ذهن
دسامبر 24, 2018
کانال تلگرام و اینستاگرام ویژه افسردگی- بنفش بری Banafshberry
کانال تلگرام و اینستاگرام ویژه افسردگی- بنفش بری Banafshberry
فوریه 5, 2019

6 نکته برای زندگی با اختلال دوقطبی/بایپولار

6 نکته برای زندگی دوقطبی بایپولار

6 نکته برای زندگی دوقطبی بایپولار

تلگرام مجله آنلاین بلوبری، دوست روان منکانال تلگرام دوقطبی، بایپولاربنفش بری،کانال تلگرام افسردگی

6 نکته برای زندگی بهتر با دوقطبی (بایپولار)

یاد بگیرید که چگونه علائم دوقطبی را در خود با این 6 نکته مدیریت کنید.

نوشته ی Kathleen Smith, PhD (فارغ التحصیل دانشگاه جرج واشنگتن  و دانشگاه هاروارد)

اختلال دوقطبی یک نوع اختلال خلقی است که زندگی شما را در همه ی زمینه ها، از جمله خلق (حالات روحی)، سطح انرژی، توجه و رفتار شما را تحت تاثیر قرار می دهد.  با وجود این که اختلال دوقطبی درمان قطعی ندارد، بسیاری از افراد دارای اختلال بایپولار می توانند زندگی سالم داشته باشند. کنترل علائم اختلال دوقطبی به طور معمول نیازمند ترکیبی از حمایت پزشکی، دارو و تراپی است. اما میتوانید با ایجاد تغییراتی در زندگی روزانه ی خود از دوره های تغییر خلق پیشگیری کنید و شدت و فراوانی آن را کاهش دهید.

زندگی موفقیت آمیز با دوقطبی نیازمند مجموعه ای از مهارت ها است. حمایت از خود، به دست آورددن اطلاعات و آگاهی، و پیدا کردن شبکه ی حمایتی مناسب از نخستین لازمه های بهبودی است. در ادامه گام هایی برای ساختن و استفاده از این مهارت ها در زندگی روزانه آورده شده است.

1-با دیگران ارتباط برقرار کنید.

هر چه بیشتر خود را منزوی کنید، خطر نادیده گرفتن شدن تغییرات خلق را بیشتر میکنید و سلامت خود را به خطر می اندازید. ارتباط کم با دیگران نیز می تواند موجب دوره های افسردگی شوند. پس در گردآوردن یک تیم از متخصصان برای دریافت راهنمایی درنگ نکنید. پزشکان، مشاوران و دیگران می توانند بخشی از این برنامه ی حمایتی باشند، بسیاری از افراد شرکت در یک گروه حمایتی متشکل از دیگر افراد دارای دوقطبی را بسیار سودمند می دانند. مشغول بودن با دوستان، خانواده و اعضای جامعه تان نیز می تواند نقش مهمی در انرژی بخشیدن به شما و دریافت حمایت داشته باشد.

2-آگاهی به دست آورید:

به دست آوردن آگاهی با یادگرفتن نشانه های دوره های مانیا (شیدایی) و افسردگی و به دست آوردن آگاهی درباره ی گزینه های درمانی بر پایه ی پژوهش های علمی به روز آغاز میشود. پرسش ها و نگرانی های خود را با روانپزشک خود در میان بگذارید و از آن ها منابعی برای کسب آگاهی بخواید. درک یک بیماری می تواند باعث شود که بیماری کنترل پذیر تر به نظر برسد و به شما کمک کند که پیش از بدتر شدن علائم، متوجه آن ها شوید.

3-علائم خود را زیر نظر داشته باشید.

بسیاری از افرادی که اختلال دوقطبی دارند، ثبت روزانه ی خلق، افکار و رفتارشان را مفید می دانند. اگر بتوانید تغییرات کوچک را متوجه شوید، احتمالا بتوانید از یک دوره خلق (افسردگی یا شیدایی) پیش از بدتر شدن، پیشگیری کنید و یا از شدت آن بکاهید. همچنین خوب است عوامل استرسزا و یا رفتارهایی که می توانند به عنوان عاملی برای دوره ی خلق (افسردگی یا شیدایی) باشند همچون کمخوابی، اختلافات در رابطه، استرس مدرسه/دانشگاه و یا محل کار، مصرف مواد، و یا تغییرات فصلی را زیر نظر داشته باشید. هر چه دقیق تر بتوانید این تغییرات را برای خودتان و پزشکتان گزارش دهید، شانس بیشتری در داشتن خلقی پایدار خواهید داشت.

4-مهارت های کنارآمدن (مدارا، مقابله ای) را به کار ببندید

افزون بر گفتگو با روانشناس و یا روانپزشک تان می توانید از مهارت های کنارآمدن (مهارت های مقابله ای)(coping skills)  برای کنترل علائم و یا کاهش خطر یک دوره ی خلق استفاده کنید. برای هر کس مهارت های کنارآمدن (مهارت های مقابله ای) متفاوتی می تواند کارساز باشد اما آن ها باعث ایجاد عادات مثبت و علاقه می شوند. دسترسی به لیستی از مهارت های مقابله ای می تواند برای شما مفید باشد، زیرا هنگامی که حال خوشی ندارید دشوار است که خودتان دنبال ایده بگردید.

5-یک روتین داشته باشید

شاید بهترین مهارت مقابله ای (coping skills) برای پیشگیری از شیدایی و یا افسردگی، داشتن یک روتین سالم روزانه است. باید داروهایتان را به طور منظم و دقیق مصرف کنید. خواب منظم و کافی می تواند خطر شیدایی را کاهش دهد. سالم زندگی کردن و ورزش نیز همچنین می تواند به پایداری خلق شما کمک کند. زمان های منظمی را برای خانواده و دوستان خود اختصاص دهید، به طور منظم به دیدار پزشک خود بروید، و زمانی را برای آرام شدن و رهایی از استرس های زندگی اختصاص دهید.

6-یک برنامه برای زمان بحرانی ایجاد کنید

گاهی اوقات حتی با داشتن یک روتین خیلی خوب و به کار بستن مهارت های مقابله ای (coping skill) باز هم ممکن است یک دوره ی خلق (افسردگی یا شیدایی) رخ بدهد. مهم است که زمانی که حالتان خوب است برای زمان بحرانی که خارج از کنترل خواهید بود یک برنامه ایجاد کنید. یک برنامه به صورت نوشتاری تهیه کنید که لیستی از افرادی که شما و یا دیگران بتوانید در زمان بحرانی با آن ها تماس برقرار کنید، اطلاعاتی درباره ی دارو هایی که دارید مصرف می کنید و علائم هشدار دهنده ی بیماری تان را شامل شود. همچنین لیستی از شماره های ضروری برای مواقعی که افکار خودکشی و یا سایکوتیک داشتید در نظر داشته باشید. در پایان، به یاد داشته باشید که همیشه در مواقع بحرانی می توانید به اورژانس روانپزشکی مراجعه کنید و یا از یکی از نزدیکانتان کمک بخواهید.

خواندن این مطلب را به عزیزان، دوستان و نزدیکان خود توصیه کنید.

لینک کوتاه این مطلب: bit.ly/live-with-bipolar

منابع:

dbsalliance.org/

site/PageServer?pagename=education_brochures_dealing_effectively

ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2689437

اینستاگرام مجله آنلاین بلوبری، دوست روان مناینستاگرام دوقطبی، بایپولاربنفش بری،اینستاگرام افسردگی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *