تاثیر حیوانات خانگی بر سلامت روان

سرگذشت بهداد دارای اختلال دوقطبی- بایپولار
سرگذشت بهداد دارای اختلال دوقطبی
سپتامبر 30, 2019
نشریه شماره 1 بایپویار- نشریه ویژه اختلال دوقطبی
دانلود رایگان نشریه شماره 1 بایپویار- نشریه ویژه اختلال دوقطبی
مارس 8, 2020
تاثیر حیوانات خانگی بر سلامت روان

تاثیر حیوانات خانگی بر سلامت روان

تلگرام مجله آنلاین بلوبری، دوست روان منکانال تلگرام دوقطبی، بایپولاربنفش بری،کانال تلگرام افسردگی

روانی سالم تر در کنار حیوانات خانگی

داشتن روانی سالم  در دنیای به هم پیوسته و پر سرعت امروز ، تقریباً غیر ممکن است .

 پیشرفت های تکنولوژی مانند تلفن های هوشمند، اینترنت پرسرعت و شبکه های  اجتماعی که  برقراری ارتباط در هر زمان و مکانی را آسان تر کرده؛  به همان نسبت هم درانتشار سریع اخبار ناراحت کننده و فجایع دنیای اطرافمان تأثیر گذار بوده است.

با این وجود باز هم راهی برای مبارزه با این عوامل استرس زا وجود دارد ، راهی که هیچ ارتباطی با تکنولوژی، شبکه اجتماعی یا رویدادهای جهان ندارد

دیدن قیافه سگتان درحالیکه ک دماغش خیس است یا گربه تان وقتی دمش را تکان میدهد، میتواند همان راه حلی باشد ک استرستان را کاهش می دهد. می توانید آن را “تاثیر حیوان خانگی” بنامید.

 پت افکت که تحت عنوان پیوند انسان و حیوان نیز شناخته می شود، به گونه ای روی سلامتی و رفاه انسان و حیوان تاثیر مثبت می گذارد که برای هر دوطرف سودمند می باشد. صاحبان حیوان خانگی می گویند که زندگی با یک حیوان خانگی مزایایی از قبیل همراهی ،عشق و عاطفه مداوم به همراه دارد.

جای تعجب ندارد که 98 درصد از صاحبان حیوانات خانگی، حیوانشان را یکی از اعضای خانواده شان  به حساب می آورند .این افراد در کنار حیوانات سالم تر هم هستند.

طی نظر سنجی  ای که از صاحبان حیوانات خانگی به عمل آمد،مشخص شد که سلامت روان 74 درصد از این افراد در اثر مراقبت از حیواناتشان بهبود یافته  و 75 درصد از آنان بهبود سلامت یکی از دوستان یا اعضای خانواده شان را گزارش داده اند.

حوزه تحقیقات پیوند انسان و حیوان، به تأثیرات مثبتی ک تعامل بین حیوان و انسان در سلامت دارد، اختصاص یافته است.

تعامل مثبت انسان و حیوان وابسته به تغییرات متغیرهای فیزیولوژیکی، هم در انسان و هم در حیوان،  است. این تغییرات  کاهش میزان استرس (ترس، اضطراب) و افزایش میزان اکسی توسین در مغز را شامل می شود. از نظر علمی این واکنش های بیولوژیکی تاثیرات بالینی قابل اندازه گیری دارند.

 حیوانات خانگی و درمانی، می توانند در کاهش استرس، اضطراب، افسردگی و احساس تنهایی و انزوای اجتماعی بسیار موثر واقع شوند. تعامل با حیوانات به مردم در کنترل وضعیت سلامت روانشان در بلند مدت کمک می کند.

در  سال 2016 تحقیقی به بررسی نقش حیوانات خانگی در شبکه های اجتماعی افرادی ک مشکلات روانی طولانی مدت داشتند ،پرداخت و دریافت که این حیوانات  احساس امنیت و جریانی از پشتیبانی احساسی و اجتماعی ایجاد می کنند.

همچنین پژوهش ها نشان داده اند که حیوانات خانگی در شناخت مردم، ایجاد روابط دوستانه و روابط اجتماعی نقش قابل توجهی دارند.

 از تنهایی  خسته شدید؟ به جای برداشتن تلفنتان برای چک کردن توییتر می توانید سگتان را برای قدم زدن به بیرون یا پارک سگ ها ببرید و احتمالا در راه یکی دوتا از همسایه هایتان را هم ببینید.

اگر بیشتر طرفدار گربه ها هستید ،سری به کت کفه ی محلتان بزنید و با گربه هایی ک مشتاق بازی اند،وقت بگذرانید.

ترجمه امیرمسعود مسعودی برای وبسایت بایپویار

منابع:

habri.org Survey: Pet Owners and the Human-Animal Bond

Psychosocial and psychophysiological effects of human-animal interactions: The possible role of oxytocin By Andrea Beetz, Kerstin Uvnäs-Moberg, Henri Julius, Kurt Kotrschal

The Pet Factor – Companion Animals as a Conduit for Getting to Know People, Friendship Formation and Social Support By Lisa Wood, Karen Martin, Hayley Christian, Andrea Nathan, Claire Lauritsen, Steve Houghton, Ichiro Kawachi, Sandra McCune

اینستاگرام مجله آنلاین بلوبری، دوست روان مناینستاگرام دوقطبی، بایپولاربنفش بری،اینستاگرام افسردگی

2 دیدگاه ها

  1. حسام استپس گفت:

    من خودم به شخصه با این مطلب موافقم. با اینکه حیوون خونگی نداشتم اما مطمئنم تاثیر خیلی خوبی روی روحیه ادم میزاره.
    اگر کسی مایله تجربشو از داشتن حیوون خونگی به اشتراک بزاره.
    مرسی

  2. NICOLAIS4 گفت:

    Thank you!!1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *